AVI-8 Flyboy Centenary Collection The 1920s Edition – letecká mechanika za babku
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 09.05.2018
Oblekové, military, potápačské, letecké… Značiek, ktoré majú v portfóliu podchytené široké spektrum kategórií náramkových hodiniek, je ako maku. Na jednu stranu to chápeme, veď ktorý výrobca by pohrdol zákazníkmi roztrúsenými naprieč rôznymi záujmovými skupinami. Na stranu druhú zastávame názor, že každý by sa podľa starého dobrého „obuvník, drž sa svojho kopyta“ mal venovať tomu, čo mu naozaj ide. Jedným z tých hodinárov, ktorý nejavia známky nutkania prekročiť mantinely svojej špecializácie, je AVI-8.
V našich končinách nie príliš známa britská značka sa od svojho vzniku v roku 2000 orientuje výlučne kategóriu leteckých hodiniek. Osemnásť rokov síce nie v hodinárskom odvetví veľa, stačí to však na to, aby chlapci v AVI-8 preukázali, že pilotkám rozumejú a majú pre ne cit. Kolekcie, v ktorých sa mihajú názvy legendárnych stíhačiek či bombardérov, sú v mnohých prípadoch presiaknuté dobovými detailmi – čiže presne tým, po čom ľudia zahľadení do pilotiek zvyčajne v obchodoch poľujú. Scenár s viacerými historickými prvkami sa opakuje aj pri najnovších modeloch Flyboy Centenary Edition, ktorými AVI-8 vzdáva hold vojenskému letectvu britských ozbrojených síl Royal Air Force.
Načasovanie vydania jubilejných edícií (nateraz sú dve, ďalšie dve majú nasledovať ) bolo vopred pevne dané. 1. apríla 2018 totiž uplynulo presne sto rokov od spojenia Royal Flying Corps a Royal Naval Air Service, čím sa RAF stalo prvým samostatným letectvom na svete. Pre domácu značku vysadenú na pilotky azda nemohla nastať vhodnejšia chvíľa na predstavenie série hodiniek, ktoré budú svojím dizajnom pripomínať najslávnejšie etapy histórie RAF. Modely z kolekcie Centenary majú v rámci zachovania jednotnej dizajnovej línie rovnako tvarované púzdro z ušľachtilej ocele, avšak každý z nich dostal s prihliadnutím na dejinné reálie unikátne navrhnutý ciferník, ručičky, font písma a remienok.
Keďže vydanie The 1940s Edition vykazuje celkom jednoznačnú stopu obdobia druhej svetovej vojny, ktorej sme si už v iných predošlých článkoch o leteckých modeloch užili viac než dosť, uvítali sme možnosť posvietiť si na chronologicky staršiu edíciu odkazujúcu na počiatky vojenského letectva v 20. rokoch minulého storočia. K písaniu tohto článku nás nakopol tiež fakt, že ide o mechanické hodinky s cenou neprekračujúcou 280 €.
Model AVI-8 Flyboy Centenary Collection The 1920s Edition sa spolieha na pomerne jednoduché, účelne tvarované puzdro s vodeodolnosťou 50M, ktoré vás nebude rozptyľovať a ťahať zrak mimo ciferníka. Vyrušovať vás nebudú ani rozmery. Priemer 42 mm a hrúbka 12 mm sú ako vystrihnuté z príručky o ideálnych rozmeroch moderných pánskych hodiniek. K dispozícii sú tri prevedenia, z toho dve s povrchovo neošetrenou oceľou kombinovanou s bielym alebo krémovým podkladom ciferníka a jedno s matne čiernym PVD povlakom, ku ktorému bol napasovaný čierny ciferník. Čo sa týka úrovne remeselného spracovania, nevymyká sa strojovému štandardu, ale zase nejde o holý základ. Nad rámec účelnosti idú skosené hrany úchytov remienka a krásna vrúbkovaná korunka s vloženým epoxidovým kabošonom vo farbách Royal Air Force.
Pri pilotkách platí, že púzdro je tým prvkom, ktorý síce zaváži, ale chlieb sa láme až pri ciferníku. Netreba zabúdať, že hodinky na zápästí letcov sú predĺženou rukou indikátorov na prístrojovej doske a ich poslaním je v prvom rade čo najlepšia možná čitateľnosť. V prípade modelu Flyboy Centenary Collection The 1920s Edition sa museli dizajnéri popasovať s historizujúcimi detailmi, akými sú neogotický font, katedrálne ručičky a minútová škála v štýle železničnej trate. K faktorom sťažujúcim prácu treba prirátať aj dátumovku a subciferník malých sekúnd. Kým dátum ostal na svojom najtradičnejšom mieste pri tretej hodine (hoci by tu vôbec nemusel byť), malé sekundy boli kvôli svojej veľkosti vtesnané medzi štvrtú a šiestu hodinu, kde našli po zmenšení číslice piatej hodiny aspoň aký taký priestor. V záujme lepšej čitateľnosti a zamedzeniu odleskov je podklad ciferníka matný a navyše zrnitý. Praktické je tiež orámovanie číslic florescenčným náterom Superluminova.
Usporiadanie funkčných elementov na ciferníku je neklamným znakom strojčeka japonskej proveniencie Miyota 8218. Spoľahlivý automatický kaliber s frekvenciou oscilátora 3 Hz, 21 rubínmi a zhruba 40-hodinovou výkonovou rezervou je výbornou voľbou pokiaľ je vaším cieľom dosiahnuť čo najvyššie skóre v čoraz populárnejšej „súťaži“ hodnota za peniaze. Pokiaľ by ste si chceli pozrieť zdobenie základovej dosky Ženevskými pruhmi a prerezaný rotor, stačí hodinky otočiť a ostatné nechať na zafírový priehľad vo viečku.
K hodinkám vyrobeným v limitovanej edícii s bližšie nešpecifikovaným počtom kusov je pripojený hnedý kožený remienok prešívaný bielou niťou.
Zdroj: avi-8.co.uk