Frederique Constant Flyback Chronograph Manufacture – in-house, za ktorý nedáte ani štyri tisícky
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 15.08.2017
Verte alebo nie, dá sa to. Za elegantné Swiss Made hodinky s komplikáciou flyback chronografu, ktorých strojček bol navrhnutý a vyrobený v rámci závodov jednej hodinárskej spoločnosti (tzv. in-house), nemusíte utratiť „majland“. Novinka od značky Frederique Constant vám z rozpočtu neodhryzne ani 4000 eur. To je suma, pri ktorej by si u podobne vybaveného časomeru s kalibrom vyvíjaným dlhých šesť rokov, ešte prednedávnom viacerí neveriacky klepali na čelo.
Model Flyback Chronograph Manufacture, osadený mechanizmom s firemným označením FC-760 je vo vyhotovení kombinujúcom povrchovo neošetrenú ušľachtilú oceľ a čierny remienok z kože aligátora v ponuke už za 3895 eur. Ani za najvyšší a spomedzi kvarteta spracovaní najluxusnejší variant s PVD vrstvou v odtieni ružového zlata nemusíte vytiahnuť z peňaženky viac než 4200 eur.
Pokiaľ sa predsa len nazdávate, že táto ponuka musí mať nejaký skrytý háčik, ubezpečujeme vás, že pochybnosti sú zbytočné. Dizajn je podľa nás bezchybný, ciferník krásne vyvážený a prehľadný a hodinárskemu remeslu bola venovaná presne taká pozornosť, akú si zaslúžia hodinky vyššej strednej triedy. Jednoducho Frederique Constant opäť vyčaroval jedno zo svojich kúziel lámajúcich cenové bariéry.
Podľa veľavravného hesla „Let more people enjoy luxury“ poslala švajčiarska manufaktúra vlastnená skupinou Citizen na trh dve verzie svojho flyback chronografu. Prvá je charakteristická skôr ležérnejším, ale stále dôstojným vzhľadom, v ktorom strieborný alebo antracitovo šedý ciferník hostí aplikované obuškové indexy a luminiscenčné ručičky v štýle lancette. Druhý variant ponúka tradičnejšiu vizáž dotváranú strieborným ciferníkom s centrálnou zónou dekorovanou gilošovým vzorom Clou de Paris a silným klasickým tandemom v zložení transferovo vytlačených rímskych indexov a breguetovských ručičiek. Obe verzie sú k dispozícii s veľkostne nekonfliktným 42 mm púzdrom zloženým z troch dielov, ktorého vodeodolnosť dosahuje priemerných 50M.
Podľa informácií z webových stránok značky, je kaliber FC-760 a jeho kľúčová komplikácia inšpirovaná flyback chronografmi z 30. rokov minulého storočia, pričom cieľom bolo dopriať spotrebiteľovi viac než len základnú funkčnosť chronografu. V preklade z inotajov to znamená, že chronograf (alebo stopky, ak chcete) je možné zastaviť, vynulovať a opätovne spustiť jediným stlačením tlačidla. Schopnosť obsluhy chronografu bez potreby nulovania je nevyhnutná napríklad počas pretekov, keď je v hre meranie intervalov medzi dvomi udalosťami. V spomínaných 30. rokoch však takto obdarené chronografy slúžili na prozaickejšie účely – letcami boli využívané pri bombardovaní alebo pristávaní za zlej viditeľnosti.
Aby sme ich prínos ešte viac rozviedli, v stručnosti popíšeme priebeh merania. Jedným stlačením tlačidla sa uvedie do činnosti stopovanie času. Tlačidlo na štvrtej hodine a s ním spojený mechanizmus vykoná tri úkony: 1.) vyradí spojku (páku); 2.) pri nulovaní sa pomocou jednodielneho kladivka uvedú ručičky späť do vertikálnej polohy; 3.) vzápätí po uvoľnení tlačidla spojka opäť začína plniť svoju úlohu.
Nepostrádateľnou súčasťou vyššieho radu chronografov je stĺpikové koleso, ktoré má pod patronátom kompletný priebeh merania od spustenia, cez zastavenie až po resetovanie. V konvenčných kalibroch z tohto kolesa vystupuje niekoľko zvislých stĺpov (typicky 6 – 9). V strojčeku FC-760 je stĺpikové koleso paradoxne bez stĺpikov. Patentované riešenie ho premenilo na osemcípu hviezdu, ktorej tvar by mal zabezpečiť o čosi hladšiu prevádzku celého ústrojenstva.
Na ciferníku prekrytom klenutým zafírovým sklom sa štvorhertzový kaliber prezentuje cez trio subciferníkov vyčlenených pre 30-minútový register (pozícia 3:00), korunkou nastaviteľný dátum (6:00) a malé sekundy (9:00). Strojček viditeľný cez zafírový priehľad vo viečku je zdobený perlážou a kruhovými Ženevskými pruhmi. V jeho konštrukcii je použitých 32 kameňov a pri plnom navinutí pružiny dokáže v perovníku uskladniť energiu na 38 hodín chodu.
Zdroj: Frederique Constant