Longines Conquest V.H.P. – ultrapresný quartz, ktorý si čas pamätá aj po vybití batérie
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 27.06.2017
Anketa na úvod: Ktorá vlastnosť náramkových hodiniek u vás zohráva najdôležitejšiu rolu pri ich výbere? Bez toho, aby sme čakali na odpoveď, napíšeme, že pre nás je vysoko nad ostatnými atribútmi a parametrami presnosť. Aké prekvapivé, však?
Presnosť je pri hodinkách alfou i omegou. Bez toho, aby spotrebiteľovi poskytovali prehľad o čase s dostatočnou presnosťou, by nemali žiadny význam. Výrobcovia to veľmi dobre vedia. Vyvíjajú značné úsilie a vynakladajú veľké peniaze do vývoja čoraz presnejších kalibrov, ktoré následne nechávajú pravidelne certifikovať metrologickými úradmi. Mať v portfóliu modely s osvedčením COSC, prípadne obdobným, je znakom prestíže a kvality.
V oblasti zvyšovania presnosti strojčekov je stále veľa priestoru na posun vpred. V mechanických hodinkách sa v masívnejšom meradle začínajú presadzovať kremíkové vlásky zotrvačky či rovno celé krokové ústrojenstvá, v quartzových modeloch sa pri vysokej presnosti už roky všetko krúti okolo tepelne kompenzovaných kalibrov. Hojne ich nasadzuje Breitling a v poslednej dobe tiež firmy z košiara Swatch Group Tissot a Certina (technológia Precidrive).
Posadnutosť švajčiarskeho konglomerátu vývojom ultrapresných hodiniek bola ešte pred tohtoročným Baselworldom hrubo podčiarknutá akciou pre pozvaných hostí, ktorú v observatóriu v meste Neuchâtel usporiadala značka Longines. Výber miesta nebol náhodný. Presnosť hodiniek z prezentovanej quartz kolekcie Conquest V.H.P. totiž spĺňa prísne kritériá na to, aby mohli na pôde astronomického pracoviska zažiť svoj debut. V reči čísiel: za rok vykazujú odchýlku iba ± 5 sekúnd a ich funkcia kalendára si udrží presný čas až do roku 2400.
Rovnako ako nebolo náhodne vybraté miesto konania premiéry nových modelov Very High Precision, ani ich začlenenie do série Conquest nebolo dielom rozmaru. Vznik kolekcie sa datuje do roku 1954, kedy Longines uviedol svoje prvé prenosné quartz hodiny. Tento vtedy inovatívny nástroj umožňoval merať časy športových udalostí s presnosťou na stotinu sekundy a rozhodcom vďaka zabudovanému filmu uľahčoval prácu s určením víťaza.
O pätnásť rokov neskôr nadišla chvíľa náramkových hodiniek Longines Ultra-Quartz. Tento historicky zaujímavý počin mal korunku na zadnej strane a zároveň bol prvou masovo vyrábanou quartz sériou značky zo Saint-Imier. Ďalším krokom v ústrety vysokej presnosti v podaní Longinesu bolo v roku 1984 použitie quartzového strojčeka v sérii Conquest V.H.P., ktorá sa tak stala priamym predchodcom novopredstavenej línie.
Aktuálne vydanie Longines Conquest V.H.P. sa môže plne spoľahnúť na inžinierske zázemie závodu ETA. Významný producent quartzových i mechanických kalibrov (ako inak, vlastnený skupinou Swatch) špeciálne pre Longines navrhol aj vyrobil kaliber s už spomenutou ročnou odchýlkou na úrovni ± 5 sekúnd a automatickým upravením polohy ručičiek po vystavení magnetickým poliam alebo nárazom. Systém GPD (Gear Position Detection) preverí každé tri dni polohu ručičiek a v prípade zisteného vychýlenia ich vyrovná tak, aby pozične korešpondovali s vyznačenými stupnicami na ciferníku.
Výborne znejú aj informácie o dlhej životnosti batérie a schopnosť strojčekov „zapamätať si“ čas počas šiestich mesiacov po vybití batérie. Akonáhle je vložená nová batéria, čas sa nastaví bez zásahu hodinára alebo majiteľa hodiniek. Nadšenie vyvoláva tiež rýchla korekcia času pri zmene časového pásma. Jemným posúvaním inteligentnej korunky dopredu alebo dozadu sa skokovo menia hodiny a pomalším otáčaním minúty u tých pásiem, kde je posun polhodinový.
Na začiatok sa Longines Conquest V.H.P. dostanú do obchodov v dvoch verziách z ušľachtilej ocele 316L: tri ručičky + dátum (Ø 41 alebo 43 mm) a chronograf (Ø 42 alebo 44 mm). Chronografové varianty zobrazujú centrálne hodiny, minúty a sekundy a ich ciferník obsahuje 30-minútový (pozícia 3:00), 12-hodinový (9:00) a 60-sekundový register (6:00). Zákazník si môže voliť medzi niekoľkými športovo-elegantnými spracovaniami ciferníka: modrým, karbónovým, strieborným a čiernym.
Zdroj: Longines