Neviete si poradiť s čistením bronzových hodiniek? Prezradíme vám, ako na to.
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 07.01.2020
Bronzové hodinky už zďaleka nie sú zjavom z kategórie „všetci o nich hovoria, ale nikto ich nevidel naživo“. Kým pred pár rokmi sme o nich písali ako o narastajúcom trende a exotike, dnes sú pomerne bežnou súčasťou ponuky obchodov. Hlavne potápačské modely sú s puzdrami vyrobenými z prastarej zliatiny medi a cínu, ktorá ochotne nadobúda zelenkavú patinu, spojené neprerušiteľnou pupočnou šnúrou. Oukej, to všetko sme si už o nich povedali. Jednu praktickú tému sme však v súvislosti s bronzovými hodinkami opomenuli. Viete, ako ich vyčistiť tak, aby aj po rokoch nosenia vyzerali opäť ako nové?
Pre tých, ktorí chcú vrátiť vzhľad svojich bronzových hodiniek spať do stavu, v akom ich vytiahli z krabičky, a tiež pre tých, čo prehnali svoju snahu s rýchleným patinovaním pomocou rôznych oxidantov (áno, aj takí sú medzi nami), môžu mať informácie o trikoch a spôsoboch čistenie bronzu cenu zlata.
Dobrou správou je, že existuje viacero domácich trikov, ako sa bezbolestne a bez hrozby vyvolania chemického poplachu dopracovať k vytúženej „továrenskej“ vizáži. Prvým a zrejme aj najvyužívanejším sú rôzne produkty na čistenie bronzu, mosadze, hliníka a iných kovov. Typickým príkladom je roztok alebo pasta Sidol (respektíve Sitol), ktorej čpavkovú vôňu mnohí z nás poznajú ešte z detstva. Aplikovanie je jednoduché: nanesiete na handričku, chvíľu necháte pôsobiť a leštíte a leštíte…
Ak z nejakých príčin neholdujete jednoduchým a rýchlym riešeniam, siahnuť môžete aj po zubnej paste. Abrazívne čiastočky v paste vykonajú po minútach energického trenia, šúchania (a sprievodného odfukovania, nakoľko treba poriadne pritlačiť) takmer identickú službu ako špecializované drogistické prípravky.
Ďalšou, stále absolútne neškodnou a široko dostupnou alternatívou, je podomácky namiešaná zmes citrónovej šťavy a jedlej sódy (hydrogénuhličitan sodný – NaHCO₃, alebo inak sóda bikarbóna). Vytvorenú mäkkú pastu rovnomerne aplikujte priamo na povrch bronzových častí a za pomoci jemnej handričky usilovne roztierajte pod tlakom, ktorým neublížite sklíčku hodiniek. Podobne ako pri zubnej paste nie je efekt zaručený hneď na prvý pokus. V prípade, že nie ste s výsledkom spokojní, obrňte sa trpezlivosťou a dajte si repete.
Keďže pri čistení bronzových hodiniek vždy pracujete so polotekutými látkami, ktoré sa veľmi rady pchajú do tých najmenších a najneprístupnejších kútov, po skončení čistenia odporúčame hodinky dokonale zbaviť zvyškov čistiacich prostriedkov. Ideálna je na to tečúca voda a bavlnená handrička alebo kozmetická vatová tyčinka. POZOR: nikdy nie zubná kefka! Dôkladné odstránenie pozostatkov po čistení je dôležité aj kvôli potenciálnemu reagovaniu s bronzom, ku ktorému by v miestach so zabudnutými činidlami – nech sú akéhokoľvek charakteru – mohlo dochádzať.
Foto: pinionwatches.com